ورود به حساب کاربری / عضویت
دستگاهی برای تصفیه خون حاوی نانو مهره‌های مغناطیسی
207 بازدید
دوشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۴
Ehfzfyfv.jpg
محققان با الهام از طحال انسان، دستگاهی شبیه به دستگاه دیالیز طراحی کرده‌اند که بدون نیاز به شناسایی عامل بیماری‌زا، با استفاده از نانو مهره‌های مغناطیسی، این عوامل را از جریان خون جدا می‌کند.
بیماری سپسیس (عفونت خونی شدید، عموماً توسط باکتری)، از علل عمده مرگ در بیمارستان‌های ایالات‌متحده، زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری، قارچ یا ویروس در خون بیمار تکثیر می‌شود و با فعال‌سازی یک زنجیره واکنش، باعث التهاب، لخته‌شدن خون و آسیب به اندام می‌گردد.
بیماران عموماً طیف وسیعی از آنتی‌بیوتیک دریافت می‌کنند؛ اما معمولاً بیماری سریعاً پیشرفت کرده و منجر به شوک سپتیک می‌شود که در آن فشارخون به‌طور خطرناکی پایین می‌آید. این چالش، توسط جمعیت رو به رشد ویروس‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک، بیشتر هم شده‌است که در حال حاضر هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.
 
مؤسسه ویس دانشگاه هاروارد (Harvard’s Wyss Institute)، در نشریه Nature Medicine اعلام کرده‌است که برای حل این مشکل عفونتی، یک دستگاه درمانی شبیه دستگاه دیالیز ایجاد کرده‌اند که می‌تواند راه درمان سپسیس را تغییر دهد.
طحال زیستی (biospleen)، یک دستگاه با الهام از طحال انسان است که بدون نیاز به پزشکان برای شناسایی عامل بیماری‌زا، مواد سمی و باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را از جریان خون جدا می‌کند. مشاهده شده‌است که این روش بیش از 90 درصد از باکتری‌ها را در عرض چند ساعت از خون موش خارج می‌کند.
طحال زیستی در خارج بدن مانند یک ماشین دیالیز کار می‌کند و شامل دو مجرای توخالی است که توسط یک سری شکاف به یکدیگر متصل شده‌اند. یک مجرا شامل جریان خون و دیگری حاوی یک محلول شور است. کلید موفقیت آن، مهره‌های مغناطیسی در مقیاس نانو است که با یک نسخه از پروتئین طبیعی سیستم ایمنی بدن به نام مانوز متصل به لکتین (MBL) پوشش داده شده‌اند.
مهره‌های مغناطیسی، پس از جریان یافتن خون بیمار در رگ و قبل از ورود به دستگاه، به خون اضافه می‌شوند. مهره‌ها پس از چسبیدن به عوامل بیماری‌زا، توسط شکاف‌ها و یک آهنربا در دستگاه، از جریان خون به مجرای حاوی محلول شور کشیده می‌شوند و بدین ترتیب خون قبل از بازگشت به بیمار، تصفیه می‌شود.
این دستگاه به‌سادگی و به‌طور مؤثر و بدون نیاز به شناسایی عامل عفونت، خون را تصفیه می‌کند؛ چراکه پروتئین MBL به بیش از 90 عامل مختلف عفونت و سپسیس، از جمله باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و سموم متصل می‌شود.
گام بعدی، آزمایش و تائید این فناوری روی حیوانات آزمایشگاهی بزرگ و سپس آزمایش‌های بالینی انسانی خواهد بود.
مشاوره طراحی سایت
خدمات هاست
ثبت دامنه
ارتباط با ما
جستجو ثبت دامنه
برای ثبت دامنه و یا انتقال دامنه، دامنه مورد نظر خود را تحت بررسی قرار دهید در صورت آزاد بودن نام دامنه لحاظ شده، شما می توانید آن دامین را به نام خود ثبت نمایید و یا با زدن گزینه انتقال، آن دامین را انتقال دهید.
جستجو
عضویت در خبرنامه
برای اطلاع از آخرین اخبار مشخصات خود را وارد کنید.
ایمیل
موبایل
پنل فروشگاهی
پنل فروشگاهی
پنل شرکتی
پنل شرکتی
برخی از مشتریان
Ehfvfyft.pngEhfxfzfu.pngEhfzgafv.pngEhfpfwfq.pngEhfrfxfr.pngEhftfyfs.pngEhfvfzft.pngEhfxgafu.pngEhfzgbfv.pngEhgbgcfw.png
Ehgbgbfw.png
Ehgdgcfx.png
Ehgfgdfy.png
Ehghgefz.png
می خواهید عضو شوید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
عضو هستید؟
لطفاً نام کاربری و رمز عبور را به صورت صحيح وارد نمائيد
رمز عبور را فراموش کرده ام
mweb.ir